Nasıl İptal Ederim

Ziraat Bireysel Emeklilik İptal Etme Nasıl Yapılır?

Ziraat bireysel emeklilik iptal etme işlemleri başvuru formu üzerinden gerçekleştirilir. Kişiler emeklilik dönemlerinde emekli maaşlarına ek bir yatırım için Ziraat Bankası bünyesinde hazırlanan bireysel emeklilik fonlarından yararlanabilir. Gerekli hallerde de Ziraat bireysel emeklilik iptal etme hakkı sunulur.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

SGK kapsamında oluşturulan emeklilik planlarına ek olarak kişiler yaşam standartlarını yükseltmek adına Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminden de yararlanabilir. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemi ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Kullanıcıların yatırım tercihlerine göre faizli ya da faizsiz olarak çeşitli fon alternatifleri sunulur. Dahil olunan fon üzerinden kişiye özel hesap oluşturulur ve birikim yapılmaya başlanır.
 • Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemine şubelerden dahil olunabileceği gibi online platformlar üzerinden de başvuru yapılabilir.
 • Dijital BES planına ait aylık asgari katkı payı 150 TL üzerinden oluşturulur.
 • 45 yaş altı işçi, memur ya da sözleşmeli çalışanlar 4632 Sayılı Kanun gereği bireysel emeklilik sistemine dahil edilir.
 • Bireysel emeklilik sistemlerinin temel amacı %25 devlet katkısı da eklenerek kişilerin emeklilik dönemlerini daha refah şekilde geçirmelerini desteklemektir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde aktif kalabilmek için yapılan fon anlaşmasına bağlı olarak maaştan kesintiler gerçekleştirilir.
Ziraat Bireysel Emeklilik İptal Etme
Ziraat Bireysel Emeklilik İptal Etme

Ziraat Bireysel Emeklilik İptal Etme Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası bünyesinde oluşturulan bireysel emeklilik sistemi Türkiye Hayat ismi altında hizmet sunar. Kişiler sistemde aktif kalma noktasında maaşlarından kesinti yapılmasını istemediği noktada ayrılma talep edebilir. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminin iptali için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Ziraat bireysel emeklilik iptal işlemi için çeşitli kanallar üzerinden süreç başlatılabilir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da şubeler üzerinden gerekli işlemler yapılabilir.
 • Sisteme kayıtlı kullanıcının iptal başvurusu ardından çıkış talebi oluşturulur. Talebi takip eden 10 gün içinde yatırılan para hesabınıza aktarılır.

İlginizi Çekebilir: Halkbank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Çağrı Merkezi Üzerinden Ziraat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası işlemlerinin kısa ve hızlı şekilde halledilmesi için müşteri temsilciniz ile iletişime geçebilirsiniz. Çağrı merkezi üzerinden Ziraat bireysel emeklilik iptal işlemleri için takip edilmesi gereken adımlar şöyledir:

 • Ziraat bireysel emeklilik iptal etme numarası 0850 202 20 20’dir. Sistemde kaydı bulunan kişilerin iptal işlemleri için irtibat numarası üzerinden iletişime geçmesi gerekir.
 • Müşteri temsilciniz genel bir bilgilendirme yaparak iptal işleminizde kararlı olup olmadığınızı sorar. Bunun ardından onay vermeniz beklenir.
 • İptal talebinizi onaylamanız ardından süreç başlatılır.
 • SMS ile bilgilendirme mesajı tarafınıza iletilerek sistemden çıkışınız sağlanır.

İlginizi Çekebilir: Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığı Üzerinden Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik sisteminden çıkış işleminizi internet bankacılığı sistemi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden Ziraat bireysel emeklilik iptal işlemi için takip edilmesi gereken adımlar şöyledir:

 • Türkiye Hayat Emeklilik sisteminin resmi internet adresine giriş yapınız.
 • Ana sayfada yer alan “Online İşlemler” menüsüne tıklayınız. Ardından “Bireysel” menüsüne geçiş yapınız.
 • Açılan sayfada adınıza tanımlı bireysel emeklilik hesabınız hakkında sorgulama yapılır. Bu işlem ardından iptal talebiniz alınarak süreç başlatılır.

İlginizi Çekebilir: QNB Finansbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bireysel Emeklilik İptal İşlemlerinde Kesinti Yapılır Mı?

Ziraat bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişiler emeklilik maaşlarına ek olarak yaptıkları birikim kadar ödeme alır. Bu birikim sürecinde sistemde kesintisiz şekilde kalan kişiler devlet katkısı almaya hak kazanır. Çeşitli sebeplerle Ziraat bireysel emeklilik iptal edilmek istendiği noktada kesinti işlemleri şöyledir:

 • Zamanından önce sistemden çıkılmak istendiği zaman devlet katkısında kesilme yaşanır.
 • Otomatik katılımdan sonraki iki ay içerisinde anaparada hiçbir kesinti olmadan birikimlerinizi geri alabilirsiniz. İki ayın dolması halinde çeşitli kesintiler söz konusu olabilir.
 • Eğer 3 yıldan az bir süre sistemde kalarak Ziraat bireysel emeklilik iptali yapılırsa devlet katkısı alınamaz.
 • 3-6 yıl arasında sistemde kalarak ayrılmaya karar veren kişiler devlet katkısının %15’ini alabilir.
 • 6 ile 10 yıl arası sistemde kaldıktan sonra sistemden ayrılmaya karar veren devlet katkısının yüzde 35’ini alabilirsiniz.
 • 10 yıl ve 56 yaşını dolduran kişiler biriken parayı ve %25 oranında yatırılan devlet katkısının tamamını alabilir.

Tüm bunlar dikkate alındığı zaman Ziraat bireysel emeklilik iptal etme işlemi gerçekleştirilerek kişilerin sistemden çıkışı kısa sürede sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu