Uncategorized

Yapı Kredi BES iptali nasıl yapılır? BES iptal formu

Yapı Kredi BES iptali yapmak için bankaya müracaat edilmelidir. BES iptal etmek isteyen kişi Yapı Kredi Banka şubesine kimlik belgesi ile gidip Bireysel Emeklilik birimi ile görüşebilir. Burada elden Bireysel Emeklilik İptal Formu doldurulur ve görevli tarafından iptal talebi oluşturulur.

Şubeye gitmek istemeyen kişiler için Yapı Kredi BES iptali çağrı merkezlerinden de yapılabilmektedir. 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 numaraları aranarak müşteri temsilcilerine Bireysel Emeklilik iptal talebinde bulunulabilir.

Yapı Kredi BES Nedir?

Yapı Kredi BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) kişinin çalışma hayatı süresince yapacağı düzenli tasarrufların yatırıma dönüşebileceği bir sistemdir. Düzenli yapılan tasarruflarla oluşan birikimler emeklilik döneminde kişiye devlet katkısı ile birlikte geri ödenen bir emeklilik sistemidir. BES sosyal güvenlik kurumu sisteminin tamamlayıcısı olan, devlet ve bankacılık sektörü katkısı ile desteklenebilen bir sistemdir.

Yapı Kredi Bireysel Emekliliğe Kimler Katılabilir?

Yapı Kredi BES katılabilmek için özel şartlar yoktur. Kişiler kendi iradeleriyle katılabilmektedir. 18 yaşını dolduran ve fiil ehliyetine sahip olan herkes BES yaptırabilmektedir. 18 yaşının altındakiler için yasal temsilcisi tarafından yaptırılabilmektedir. Yatırılan paranın %30’u kadarlık devlet katkısı burada da geçerlidir ve emeklilik hesabı direk çocuğun adına yapılabilmektedir.

Otomatik BES Katılım Sistemi Nedir?

BES Otomatik Katılım Sistemi, çalışanların emeklilik dönemlerinde ihtiyaç duyacakları birikimi garanti altına almak ve destek olmak için geliştirilmiş bir uygulamadır. Özel sektör ya da kamu çalışanları için açılan özel bir hesapla yürütülür. SGK tarafından belirlenen prim esas alınarak maaştan yapılacak kesinti belirlenir. Kişinin işvereninden talep etmesi durumunda belirlenen tutardan daha yüksek tutarda kesintisi yapılabilir.

Otomatik BES Nasıl İptal Edilir?

Otomatik BES iptali için kişinin ilk iki ay cayma hakkı vardır. İlk iki aydan sonra çıkmak isteyen kişinin belli koşulları sağlaması gerekmektedir. İlk iki ay içinde cayma hakkını kullanan kişinin iki ayda maaşından kesilen tutar ve bunların yatırım gelirleri iade edilir.

Otomatik Katılım’dan ilk 3 yıldan önce çıkıldığında devlet katkısı alınamaz. Alınabilen devlet katkısı sistemde kalınan süre arttıkça artış gösterir. 10 yıl sistemde kalan kişi 56 yaşına geldiğinde devlet katkısının tamamını alabilmektedir.

Sistemden çıkmak için kişinin kimlik belgesi ile birlikte banka şubesine gitmesi gerekmektedir. Banka şubesinden Bireysel Emeklilik İptal Dilekçesi doldurulup teslim edilerek süreç başlatılır.

SMS ile BES İptali Nasıl Yapılır?

SMS ile BES iptali her firma tarafından yapılmamaktadır. Yapı Kredi BES işlemleri de SMS ile yürütülmemektedir. Kişilerin bankaya fiziki ulaşım imkânı olmaması ya da istememesi gibi durumlarda e-posta yoluyla ya da müşteri hizmetleri ile telefondan görüşülerek süreç yürütülmektedir. Yapı Kredi BES iptali yapılabilmesi için dilekçe imzalanmalıdır. Talep edildiği taktirde bu dilekçe e-posta yoluyla da alınıp imzalanıp gönderilebilmektedir.

Allianz Bireysel Emeklilik İptali İçin Ne Yapmalıyım?

Allianz Bireysel Emeklilik iptali telefon ile yapılabilmektedir. Tüm sigortacılık işlemleri için 0850 399 99 99 numaralı müşteri hizmetleri aranarak yardım alınabiliyor. Allianz Bireysel Emeklilik iptali için kuruma mail yoluyla iptal formu gönderilmelidir. Bu form gönderildikten sonra firma kişiye 6 rakamdan oluşan bildirim numarası gönderir. Bu numaradan Allianz Müşteri Hizmetleri aranarak formun ulaşıp ulaşmadığı, paranın ne zaman alınabileceği, yapılacak kesintiler gibi pek çok gelişme takip edilebiliyor.

Yapı Kredi BES’te Biriken Para Nasıl Alınır?

BES’te biriken parayı almak için öncelikli olarak sistemden çıkış yapılmalıdır. En az 10 yıl sistemde kalmış ve 56 yaşını doldurmuş biri otomatik emeklilik hakkı kazanmış ve devlet katkısının tamamını almaya hak kazanmıştır. Erken çıkılmak istenmesi durumunda çıkılan süreye bağlı olarak devlet katkılarında kesintiler yapılmaktadır. Bunun nedeni, BES sisteminin uzun vadeli ve geleceğe yönelik olarak düşünülmüş bir tasarruf fonu olmasıdır. Erken çıkış yapmaya karar veren kişinin Yapı Kredi BES iptali yapıp sistemden çıkması gerekmektedir. Form iletildikten sonra en fazla 5 gün içerisinde süreç başlatılır. Bu sürecin sonunda en fazla 20 gün içerisinde sistemde biriken para ve evraklar kişiye teslim edilir.

BES İptal Fomu içinde istenen bilgiler:

Katılımcının Adı-Soyadı:

T.C. Kimlik Numarası:

Telefon Numarası:

Bireysel Emeklilik Sözleşme Numarası:

Hesabının Bulunduğu Banka Adı:

Şube Adı: Şube Kodu:

Hesap Numarası:

IBAN Numarası:

*Ayrılma nedenlerinizi belirtiniz: (Bu alan istatistik amaçlıdır. Şirketimizce verilen hizmet kalitesinin artırılması için doldurmanızı rica ederiz.)

Nakit ihtiyacı

  1. Kredi ev vb borcunu ödemek
  2. Ev araba vb satın almak

Hizmetlerden duyulan memnuniyetsizlik

  1. Fon getirilerinin yetersizliği
  2. İlgisizlik Satış aşamasında yanlış bilgilendirme

Diğer

 

Yapı Kredi BES iptali Etme
Yapı Kredi BES iptali Etme

İlginizi Çekebilir: Garanti Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir: Anadolu Hayat Emeklilik İptali

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bireysel Emeklilik İptal Etme Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu