Nasıl İptal Ederim

Telefon Yönlendirme İptali Nasıl Yapılır? (Ev, İş Telefonu)

Telefon yönlendirme iptali yapmak için arama kısmını açmak gerekir. Buradan tuş takımı aracılığı ile yapılacak olan iptal işleminin numarasını girmek gerekir. Telefon yönlendirmenin iptali için kullanılan bazı numaralar bulunur. Telefon yönlendirme işlemi için kullanılan kısa numaralar sırasıyla #21#, #61#, #62# ve #67 şeklindedir. Bu işlem dışında bir alternatif yol daha bulunur. Bu yöntem mevcut telefon operatörünün müşteri hizmetleri ile iletişim kurma şeklindedir. Sabit telefonlar için telefon yönlendirme iptali üç farklı şekilde yapılır.

Gelen Tüm Çağrıların Yönlendirilmesi İçin İptal

Sabit telefona gelen tüm çağrıların yönlendirilmesi gibi bir seçenek bulunur. Bu işlemi aktif hale getirmek için sabit cep telefonundan *21* yazmak gerekir. Daha sonra gelen aramayı yönlendirmek adına kullanılacak bir sabit telefon ya da cep telefonu numarası yazılır. Gelen tüm çağrıların yönlendirileceği numara yazıldıktan sonra # tuşuna basılır. Bu işlemin iptali için benzer bir yol izlenir. Yapılan yanlış bir yönlendirmeyi iptal etmek için ev telefon aracılığıyla ##002# tuşlaması yapılması yeterlidir. İşlemin tam iptali için ise #21# olarak tuşlanmalıdır.

Telefon Yönlendirme İptali Etme
Telefon Yönlendirme İptali Etme

Telefon Meşgulken Çağrıların Yönlendirilmesi İçin İptal

Sadece sabit telefon meşgulken gelen çağrıların yönlendirilmesi için de bir seçenek bulunur. Bu işlemi aktif hale getirmek için sabit cep telefonundan *60* yazmak gerekir. Daha sonra gelen aramayı yönlendirmek adına kullanılacak bir sabit telefon ya da cep telefonu numarası yazılır. Telefon meşgul iken çağrıların yönlendirileceği numara yazıldıktan sonra # tuşuna basılır. Bu işlemin iptali için aynı yol izlenir. Yapılan yanlış bir yönlendirmeyi iptal etmek için ##002# tuşlamasının yapılması yeterlidir. İşlemin tam iptali için ise #60# tuşlanmalıdır.

Yanıt Verilmediğinde Çağrıların Yönlendirilmesi İçin İptal

Sabit telefon yanıt vermediğinde gelen çağrıların yönlendirilmesi için de bir seçenek bulunur. Bu işlemi aktif hale getirmek için sabit cep telefonundan *22* yazmak gerekir. Daha sonra gelen aramayı yönlendirmek adına kullanılacak bir sabit telefon ya da cep telefonu numarası yazılır. Telefon kapalı iken çağrıların yönlendirileceği numara yazıldıktan sonra # tuşuna basılır. Bu işlemin iptali için aynı yol izlenir. Yapılan yanlış bir yönlendirmeyi iptal etmek için ##002# tuşlamasının yapılması yeterlidir. İşlemin tam iptali için ise #22# tuşlanmalıdır.

Tüm Operatörlerde Telefon Yönlendirme İptali Nasıldır?

Operatörlerde telefon yönlendirmenin iptali her operatör için farklı bir şekilde yapılır. Bu nedenle hangi operatörün kullanıldığı büyük önem taşır. Bazı operatörler için birden fazla telefon yönlendirme iptal seçeneği mevcuttur. Bu nedenle pek çok seçenek içinden kişi kendi için en uygun olanı seçebilir. Operatörler için telefon yönlendirme iptali işlemleri şu şekillerde gerçekleşir:

Türk Telekom Telefon Yönlendirme İptali

Türk Telekom kullanıcıların telefon yönlendirme yapması için birkaç seçenek bulunur. Bu seçenekler şu şekilde listelenir:

 • Telefonun ayarlar bölümünden telefon yönlendirme işlemini iptal etmek mümkündür. Ayarlar seçeneğindeki arama yönlendirme menüsünden iptal seçeneği tercih edilir.
 • Müşteri hizmetlerini arayarak telefon yönlendirme talebi iletilebilir. Bunun için hizmet veren numara 444 1 444’tür.
 • Online İşlemler’de yer alan Abonelik ve Hat İşlemlerim” de seçeneklerden biridir. “Uzaktan Yönlendir” seçeneği altında yer alan iptal işlemine ilerlemek gerekir.
 • SMS ile iptal işlemini gerçekleştirmek için “UY IPTAL” yazıp 9244’e göndermek gerekir.
 • Doğrudan arama ekranı kullanılarak iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Tüm çağrıları yönlendirme ##21#, meşgulken çağrı yönlendirme ##67#, cevap verilmediğinde çağrı yönlendirme ##61#, ulaşılamadığında çağrı yönlendirme ##62# kısayolu ile sağlanır.

Turkcell Telefon Yönlendirme İptali

Turkcell kullanıcılarının arama yönlendirmeyi iptal etmek için birkaç seçenek bulunur. Bu seçenekler şu şekildedir:

 • Arama ekranı aracılığıyla ##002# ya da ## kullanarak yönlendirme iptali sağlanabilir.
 • Dijital operatör uygulaması aracılığı ile de uygulama iptal edilebilir. Bunun için ayarlarım kısmına girdikten sonra çağrı ayarlarım seçeneği tercih edilmelidir.

Vodafone Yönlendirme İptali

Vodafone kullanıcılarının arama yönlendirmeyi iptal etmek için arama ekranı konutları bulunur. Bu komutlar şu şekildedir:

 • Tüm arama yönlendirmelerinin iptali için ##21#,
 • Ulaşılamayan arama yönlendirmelerinin iptali için ##62#,
 • Cevapsız arama yönlendirmelerinin iptali için ##61#,
 • Meşgul arama yönlendirmelerinin iptali için ##67# kullanılır.

Cihazlar Üzerinden Telefon Yönlendirme İptali Nasıldır?

Cihazlardan telefon yönlendirme iptali mümkündür. Bunun için hangi telefon cihazının kullanıldığı önem taşır. Android cihazlar için telefon yönlendirme iptali şu şekildedir:

 • Telefon uygulamasından sağ üstteki üç noktaya dokunun.
 • Ayarlar seçeneğine dokunun.
 • Gelen arama sekmesine indikten sonra arama yönlendirme seçeneğine dokunun.
 • Buradan devre dışı bırak seçeneğine dokunup işlemi tamamlayın.

iPhone cihazlar için telefon yönlendirme iptali şu şekildedir:

 • Ayarlar uygulamasına girin.
 • Telefon seçeneğine girip arama yönlendirmeye dokunun.
 • Arama yönlendirme seçeneğini pasif hale getirip işlemi tamamlayın.

İlginizi Çekebilir: Obilet Bilet İptali Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir: MHRS randevusunu İptal Etme Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir: Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? 2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu