Nasıl İptal Ederim

Obilet Bilet İptali Nasıl Yapılır?

Obilet bilet iptalini yapmak için birkaç yöntem bulunur. Bunlardan en bilineni internet sitesi üzerinden iptal işlemini gerçekleştirmektir. İptal edilen biletin hangi ulaşım aracına ait olduğu da önemli bir konudur. Biletin hangi ulaşım aracına ait olduğu iptal yöntemi için değişikliğe neden olabilir. Bu nedenle Obilet resmi internet sitesinden yardım almak mümkündür. Öte yandan doğrudan Obilet müşteri hizmetleriyle de iletişime geçip biletin iptalini talep etme hakkı bulunur. Obilet bilet iptali işlemleri için izlenebilecek birkaç yöntem bulunur.

Obilet Otobüs Biletini İptal Etme

Obilet üzerinden otobüs biletini iptal etmek için resmi internet sitesi üzerinden işlem yapmak gerekir. Bunun için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • İnternet tarayıcısı üzerinden Obilet’in resmi internet sitesi olan obilet.com’u açın.
 • Sitede işlem yapmak için hesabınızla giriş yapın.
 • Menüde yer alan seçenekler içinden Otobüs Bileti Sorgulama, İptal ve Değişim yazısına tıklayın.
 • Açılan sayfadan iptal etmek istediğiniz biletin ait olduğu otobüs firmasını seçin.
 • Belirtilen alan PNR yazın. PNR, bilet alımı işlemi yapıldıktan sonra kullanıcının telefonuna gönderilir. PNR kodu kayıp olan kişiler e-posta ya da cep telefon numarası girerek PNR kodu elde edebilir.
 • PNR kodunu girdikten sonra bileti sorgulamak için ilgili butona tıklayın.
 • Bilet eğer iptal edilme kurallarına uygunsa buna dair bir belirti çıkar. Böylece PNR numarası ile iptali gerçekleştirilebilir.
Obilet Otobüs Biletini İptal Etme
Obilet Otobüs Biletini İptal Etme

Obilet Uçak Biletini İptal Etme

Obilet üzerinden uçak biletini iptal etmek için canlı destek hizmeti ya da çağrı merkezi ile iletişim kurmak gerekir. Uçak biletinin hangi zaman dilimi aralığında iptal edileceğine dair kurallar havayolu şirketleri tarafından belirlenir. Bu nedenle bilgi almak için havayolu şirketleri ile iletişime geçilmelidir. Aynı zamanda havayolu şirketleri, Obilet üzerinden bilet iptali yapan kişiler için cezai kesinti yapma ya da ek kesinti uygulama gibi haklara sahiptir. Bu nedenle bileti iptal ederken bu durumları göz önüne almakta yarar vardır.

Çağrı Merkezi Üzerinden Obilet Bilet İptali

Obilet üzerinden bilet iptal etmek için başvurulacak yollardan biri çağrı merkezi ile iletişim kurmaktır. Bunun için Obilet çağrı merkezi olarak hizmet veren 0850 532 62 58 numarasını arayıp bilet iptal talebini iletmek yeterlidir. Daha sonra çağrı merkezi temsilcisinin sorduğu kişisel ve bilet bilgilerini dair doğru cevapları vermek biletin iptalini gerçekleştirmeyle sonuçlanacaktır. Biletin iptal edilebilmesi için bilet iptal şartlarının karşılanması önemlidir.

Canlı Destek Üzerinden Obilet Bilet İptali

Obilet üzerinden bilet iptal etmek için resmi internet sitesine giriş yapmak gerekir. Sitede yer alan “bizimle iletişime geçin” bölümünden canlı destek ile iletişim kurmak mümkündür. Burada yer alan boşluklar ilgili bilgilerle doldurulduktan sonra canlı destek ile iletişim kurmak mümkün olur. Bilet iptal talebi iletildikten sonra çeşitli kişisel ve bilet bilgileri istenir. Eğer bilet iptal edilme şartlarını karşılıyorsa kısa sürede iptal işlemi tamamlanır.

Canlı destek hizmetinin yanı sıra talep gönder hizmeti de bilet iptali için kullanılabilir. Sitede yer alan talep gönder menüsüne tıkladıktan sonra kullanıcının karşısına bir form çıkar. Bu formda yer alan bilgiler doğru ve eksizsiz bir şekilde doldurulmalıdır. Talep formunda yer alan gerekli boşluklar içinde e-posta adresi, konu, açıklama ve ekler bulunur. Bilgileri girdikten sonra gönder butonuna tıklamak iptal talebinin iletilmesini sağlar. Yapılan inceleme sonrası bilet iptali onaylanırsa bilet sahibine bu işleme dair bir onay mesajı gönderilir.

Obilet Bilet İptali Kuralları Nelerdir?

Obilet bilet iptalinin kuralları, biletini iptal etmek isteyen kişiler tarafından göz önünde bulundurulması gereken şartlardır. Bu şartları karşılamayan biletlerin iptal işlemi gerçekleştirilemez. Bunun yanında açığa alma ve değişim işlemleri yapılabilir. Ayrıca bazı havayolu firmaları biletin iptali için kendine has kurallar koyar. Dolayısıyla bu kurallar daha çok otobüs firmaları için geçerlidir. Obilet bilet iptali işlemi için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • Biletin iptal etme kuralları kapsamında başvuru yapılmalıdır. Bazı firmalarda bu süre 24 saat olurken bazı firmalarda 1 saat olabilmektedir.
 • İptali yapılan biletin parası bankaya yatırılır. İade işlemi 1 ile 7 gün arasında değişir.
 • Tarihi geçen biletlerin iptal işlemi gerçekleştirilmez.
 • Çıktısı alınan biletin iptali için işlemin yapıldığı firmaya gitmek gerekir.

Obilet Para İadesi Olmadığında Ne Yapılır?

Obilet para iadesi yapmadığında müşteri hizmetleri ya da online asistan ile iletişime geçmek gerekir. Paranın iade edilmesi bir haftayı bulabilir. Dolayısıyla Obilet bilet iptali sonrası bir süre beklemek doğal bir süreçtir.

İlginizi Çekebilir: Pamukkale Turizm Bileti Nasıl İptal Edilir?

İlginizi Çekebilir: MHRS randevusunu İptal Etme Nasıl Yapılıur?

İlginizi Çekebilir: Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? 2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu