Nasıl İptal Ederim

MHRS randevusunu İptal Etme Nasıl Yapılır?

MHRS randevusunu iptal etme için birkaç yöntem bulunur. Bu yöntemler randevu alma işleminde olduğu gibi pek çok farklı noktadan gerçekleştirilebilir. Hastanede muayene almak için randevu alma şartı bulunur. Daha önce alınan bir randevuya herhangi bir neden ile gidemeyecek olan kişinin randevusunu iptal etmesi şarttır. Aksi taktirde kişi bazı yaptırımlar ile karşılaşır. Randevuyu iptal etmek için bazı temel kişisel bilgileri bilmek yeterlidir. Çok kısa bir süre içinde işlem tamamlanır. MHRS randevusu iptali için şu adımlardan biri izlenebilir:

  • MHRS randevusunu iptal etmek için başvurulan ilk yollardan biri MHRS sistemine girmektir. Randevuyu iptal etmek için sisteme giriş yapmak gerekir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile MHRS sistemine giriş yapılır. Daha sonra güncel randevular listelenir. İptal edilmek istenen randevu seçilir. Randevunun iptali için ilgili seçeneğe tıklandıktan sonra işlem tamamlanır. Bu işlem yaklaşık olarak 15 ile 20 dakika arasında değişen bir süreye sahiptir.
  • Randevuyu iptal etmek için izlenebilecek bir diğer yol hastanerandevu.gov.tr adresine girmektir. Burada iptal işlemini gerçekleştirmek için T.C kimlik numarası ve şifre bilgilerini ilgili boşluğu yazmak gerekir. Daha sonra sağ tarafta yer alan menü üzerinden “Randevu Geçmişi” seçeneğine tıklanır. Burada aktif olan hastane randevu listesi bulunur. İptal edilmek istenen randevunun sağ kısmına “İptal Et” seçeneği yer alır. Bu butona tıkladıktan sonra MHRS randevusu iptal işlemi tamamlanmış olur.
  • MHRS randevusu iptal etmek için çağrı merkezi ile iletişim kurmak da mümkündür. Sağlık konusunda hizmet veren bir numara olan ALO 182 MHRS randevuları hakkında da destek sağlar. MHRS randevusu iptal talebi iletildikten sonra çağrı merkezi görevlisi bazı kişisel sorular soracaktır. Bu sorulardan sonra randevunun iptalini kısa bir süre içinde gerçekleştirir.

MHRS Randevusu e-Devlet’ten Nasıl İptal Edilir?

MHRS randevusunun e-Devlet iptali, MHRS internet sitesine erişimi olmayan kişiler için alternatif bir yöntemdir. Pek çok resmi işlem gibi MHRS randevusu da e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Pratik olması ve temel bilgileri gerektirmesi gibi bazı avantajlara sahip olması işlemlerin bu site üzerinden yapılmasına olanak sağlar. MHRS randevusu, e-Devlet üzerinden şu adımlar izlenerek iptal edilir:

  • İnternet tarayıcısı üzerinden e-Devlet resmi internet sitesi olan turkiye.gov.tr adresi açılır.
  • Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve şifre bilgilerini ilgili boşluklara yazmak gerekir. Bunun yerine alternatif giriş yolları da tercih edilebilir. Eğer hiçbir giriş yoluna erişim yoksa en yakın PTT şubesinden e-Devlet şifresi alınmalıdır.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra anasayfada yer alan arama butonuna Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) (Sağlık Bakanlığı) yazıp arama işlemi gerçekleştirilir.
  • Çıkan sonuçlar içinden ilgili hizmete tıklanır.
  • Buradan MHRS sistemine yönlendirmek gerçekleştirilir. Halihazırda e-Devlet ile giriş yapıldığı için tekrar giriş yapılmasına gerek yoktur.
  • MHRS sistemi üzerinde yer alan menüde pek çok seçenek bulunur. Bunlar içinden “Randevu Geçmişi” seçeneğine tıklanır.
  • Açılan sayfada tarihi gelmemiş olan hastane randevuları yer alır. Bu randevuların yanında “İptal Et” butonu bulunur. İptal edilmek istenen randevunun yanındaki iptal etme butonuna tıklayarak MHRS randevusunun iptali sağlanır.

MHRS Randevu İptal Süresi Ne Kadardır?

MHRS randevusunun iptal süresi tam olarak 60 dakikadır. Kişi gitmeyeceği randevuyu ilgili süreye en geç 1 saat kala iptal etmelidir. Randevu iptali için bu kadar sürenin gerekli olması bir başka hastanın aynı saate randevu alabilmesini sağlar. Bu nedenle randevu iptalinin en az 1 saat önce iptal edilmesi büyük önem taşır. Randevu bu süreden sonra iptal edilemez. Bu nedenle randevu alan kişinin doktor muayenesine gitmesi gerekir. Doktor muayenesine gitmeyen kişi bazı yaptırımlara uğrar. Bu nedenle randevu iptal saatine dikkat etmek gerekir.

MHRS Randevusu İptali
MHRS Randevusu İptali

MHRS Randevusuna Gitmemenin Cezası Nedir?

MHRS randevusu gitmeme cezası aynı T.C. kimlik numarası ile bir daha sıra alamamak şeklindedir. Bunun nedeni randevusuna gitmeyen kişi yüzünden pek çok hastanın mağdur olmasıdır. Bu sorunun önüne geçmek için bazı yaptırımların konulması gerekli bir durum haline gelmiştir. Son anda acil bir işi çıktığı için MHRS randevusuna gidemeyen kişilerin mutlaka 1 saat öncesinden randevu işlemini iptal ettirmesi gerekir. MHRS randevusu iptal işlemini gerçekleştirmeyen kişiler sistem tarafından kara listeye alınır.

İlginizi Çekebilir: Bezmialem Randevu İptal

İlginizi Çekebilir: Anadolu Hayat Emeklilik İptali

İlginizi Çekebilir: Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu