Nasıl İptal Ederim

Hızlı Tren Bilet İptali ve İadesi

Son dönemlerde yolcular tarafından sıklıkla tercih edilmekte olan hızlı tren ulaşım alternatifi, kişilerin hava yolu haricinde de yeni bir seçeneğe sahip olmasını sağlamıştır. Hızlı tren ve yüksek hızlı tren olarak farklı kategorilere sahip olan bu ulaşım alternatifi, kişilerin satın aldıkları biletlerinin iade ve iptal konularında da yolculara avantajlar sunmaktadır. Hızlı tren ile seyahat edecek kişiler, belirli planlar doğrultusunda bilet satın alma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ancak, son anda meydana gelebilen aksilikler, kişilerin yolculuklarının iptal olmasına neden olabilmektedir. Bu ve buna benzer durumlarda kişilerin hızlı tren bilet iptal ve iadesi mümkün kılınmıştır.

Hızlı Tren Bilet İptali Nasıl Yapılır?

Hızlı tren bilet iptalinin yapılması için farklı alternatif yollar mevcuttur. Bu yollar, kişilerin erişim kolaylığına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Hızlı tren bilet iptalini gerçekleştirmek için tercih edebileceğiniz alternatifler şu şekildedir;

 • Hızlı tren bileti satın aldığınız, bilet satış noktasına giderek bilet iptal ve iade işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • TCDD resmi internet sitesi aracılığı ile hızlı tren bilet iptal ve iade işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • TCDD mobil uygulamasını kullanarak, bilet iptal ve iade işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Aynı zamanda TCDD müşteri hizmetlerini arayabilir ve hızlı tren biletinizin iptal ve iade işlemlerini telefon aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.
Hızlı Tren
Hızlı Tren

Hangi Koşullarda Hızlı Tren Bileti İptal Edilemez?

Hızlı tren biletleri, yüksek hızlı tren ve ana hat biletleri olarak iki farklı şekilde satışa sunulmaktadır. Ana hat biletlerinde iptal ve iade işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yüksek hızlı tren seçeneğinde yer alan esnek ve standart bilet tipleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerden esnek bilet seçeneğinin tercih edilmesi ile iade ve iptal seçeneğiniz bulunmaktadır. Hızlı tren biletinin iptal edilemediği durumlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yüksek hızlı tren biletlerinde tercih edilen standart bilet seçeneklerinin, iptal ve iade işlemleri TCDD tarafından gerçekleştirilmemektedir
 • Tren kalkış saatine otuz dakikadan az bir süre kalması durumunda da bilet iptal ve iade işlemleri TCDD tarafından gerçekleştirilmemektedir.

Hızlı Tren Biletlerinde İptal İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hızlı tren biletlerinin iptal ve iade işlemleri, yolcuların almış oldukları bilet türüne ve iptal etmek istedikleri bilete ait seferin kalkış saatine göre değişkenlik göstermektedir. Yolcuların hızlı tren bileti iptalinde dikkat etmesi gereken önemli hususlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Satın alınan biletin hızlı tren ana hat bileti ya da yüksek hızlı tren esnek bilet olması gerekmektedir.
 • Bilet satış gişelerinden gerçekleştirilecek iptal ve iade işlemleri için biletin ait olduğu sefer saatinden en az on beş dakika önce işlemlerin başlatılması gerekmektedir.
 • Bilet iptal ve iade işlemlerinin; telefon, internet ya da mobil uygulama gibi kanallar üzerinden gerçekleştirilmesi için ise, biletin ait olduğu sefer saatinden otuz dakika önce işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Belirlenen bu sürelerin aşılması durumunda satın alınan biletin iptali ve iadesi gerçekleştirilemez ve bilet farklı bir sefer için kullanılamaz duruma gelmektedir.

Hızlı Tren Biletlerinde İptal Ücret Kesintisi Var Mıdır?

Kişilerin, farklı nedenlerden dolayı planladıkları yolculuklarına çıkamaması durumunda, hızlı tren bilet iptal ve iade işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. Bu işlemler için belirli standartlara da uyulması gerekmektedir. Hızlı tren bilet iptal ve iade işlemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında, kişilere bilet ücretleri tam olarak iade edilmemektedir. İade ettikleri biletin sefer tarihi ve saati ise, biletin toplam ücretinden ne kadar kesileceğini belirlemektedir. Hızlı tren biletlerindeki ücret kesintileri şu şekilde belirlenmiştir;

 • Bilete ait olan sefer gününden birkaç gün önce iade edilmek istenen hızlı tren biletinin ücretinden, yüzde on oranında bir kesinti yapılmaktadır.
 • Biletin iptal ve iade işlemi, sefer günü ile aynı gün yapılacak ise, biletin toplan ücreti üzerinden yüzde yirmi oranında kesinti yapılmaktadır.
 • Ücret iadeleri, bilet satış gişelerinden gerçekleştirildiğinde direkt olarak kişilere verilmektedir.
 • Telefon ya da internet üzerinden gerçekleştirilen iptal ve iade işlemlerinde on beş günlük bir süre içerisinde bilet ücreti iade edilmektedir.
 • Alınan biletlerin kredi kartı ile alınması durumunda, kişilere ödenecek tutar on beş gün içerisinde iade edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Obilet Bilet İptali Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir: Pamukkale Turizm Bileti Nasıl İptal Edilir?

İlginizi Çekebilir: Trendyol Yemek Sipariş İptali Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu