Nasıl İptal Ederim

Anadolu Hayat Emeklilik İptali

Anadolu Hayat emeklilik iptali yapmak isteyen kişilerin birden fazla seçeneği bulunur. Kişinin cayma hakkı bireysel emeklilik iptal başvurusunda bulunması için kullanılabilir. Anadolu Hayat emeklilik iptali yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken yol aşağıdaki gibidir:

 • Kişiler bireysel emeklilik sistemine giriş yaptıkları aydan başlamak üzere giriş yapıldığı andan itibaren ilk 2 aylık süreç içinde iptal başvurusunda bulunması halinde cayma hakkına sahiptirler. Bu cayma hakkını kullanarak koşulsuz sualsiz ve herhangi bir ücret kesintisi olmadan bireysel emeklilik planından çıkabilirler.
 • Anadolu Hayat Emeklilik iletişim kanalları aracılığı ile müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek bireysel emeklilik iptali yapılabilir.
 • Anadolu Hayat Emeklilik bünyesinde çalışmakta olan ve bu işlerden sorumlu olan yetkili birime yapılacak bireysel emeklilik sistemi iptali başvurusu ile emeklilik iptal süreci başlar. Bu iptal başvurusu için iptal dilekçesi yazılmalıdır. Bu iptal dilekçesinde yer alan kısımlar eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır.
 • Cayma hakkı dolan yani ilk 2 aylık süreç içinde iptal başvurusu yapmayıp sonrasında emeklilik sisteminden çıkış yapmak isteyen kişiler de iptal talebinde bulunabilirler. Bu iptal talepleri de yine ilgili birime yapılacak telefon araması sonucu yapılabilir ve yine dilekçenin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gereklidir.
 • Cayma hakkı süresi yani ilk 2 aylık süreç dolduğu halde iptal başvurusunda bulunan kişilerin iptal başvuruları kabul edildiği takdirde emeklilik programına ödedikleri para miktarında bir takım kesintiler yapılır. Bu kesinti yapılmış paranın ödenme süresi yaklaşık olarak 20 iş gününü bulabilir.
Anadolu Hayat Emeklilik İptali işlemi
Anadolu Hayat Emeklilik İptali işlemi

Anadolu Hayat Emeklilik Nedir?

Anadolu Hayat emeklilik sistemi kısaca kişilerin çalışır halde iken emekli olacakları günler için maaşlarından kesilen belirli orandaki paralar ile birikim yapması olarak tanımlanabilir. Çalışma hayatı boyunca düzenli olarak kesintiler şeklinde yapılan bu prim ödemeleri sayesinde kişiler aktif olarak çalışma hayatlarını sonlandırdıklarında daha yüksek yaşam kalitesine sahip olabilirler. Emeklilik dönemlerinde de normal emekli kişilere nazaran daha yüksek aylık gelire sahip olabilirler.

Emeklilik sistemi uygulamalarından sisteme dahil olunan süre boyunca kişinin maaşından yapılan kesintiler ile ödenen katkı payları devlet desteği de alır. Bu sayede bu para biraz daha fazla hale gelir ve kişinin yatırdığından daha fazla parayı emekli olduktan sonra düzenli olarak alması mümkün olur. Ayrıca konusunda uzman kişiler tarafından yönetilen bu prim ödemeleri farklı alanlara aktarılarak farklı fonlarda değerlendirilebilir.

Anadolu Hayat emeklilik iptali de kişilerin hizmetine sunulmuş bir seçenektir. Maaşından düzenli olarak kesinti yapılmasını artık istemeyen kişiler ilgili yerlere gereken başvuruları yaparak kolaylık ile bu sisteme olan üyeliklerini iptal edebilirler.

Ayrıca yine devlet tarafından bu sisteme destek verilir. Kişinin ödemiş olduğu katkı payının %25 kadarı devlet tarafından kişinin hesabına yatırılır ve karşılıksız olarak onun olur.

İlginizi Çekebilir: Halkbank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine Kimler Dahil Olabilir?

Anadolu Hayat emeklilik sistemine dahil olmak için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması yeterlidir. Üst yaş sınır bu emeklilik sistemine başvuru yapmak için aranmamak ile birlikte alt yaş sınırı 18 yaştır. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan kişilerin yapacağı başvurular da değerlendirmeler ardından kabul edilebilir. Bu nedenlerden dolayı sisteme dahil olmak isteyen kişilerde aranan tek şart kişinin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır.

Anadolu Hayat Emeklilik Ürünleri Nelerdir?

Anadolu Hayat Emeklilik ürünleri kısaca şunlardır:

 • Genç Emeklilik Planı
 • Çocuğum İçin BES
 • DEV BES Planı
 • Geleceğe Yatırım Planı
 • Ev Hanımları Emeklilik Planı
 • Usta Emeklilik Planı
 • Çiftçilere Özel Emeklilik Planı
 • Dövizli BES
 • Doktorlara Özel Grup Emeklilik Planı
 • Türk Eczacılar Birliği Emeklilik Planı
 • TSK Mensupları Emeklilik Planı

Kişiler ihtiyaçlarına yönelik emeklilik planını seçerek hemen bu programa dahil olabilirler.

İlginizi Çekebilir: QNB Finansbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Anadolu Hayat Emeklilik Ayrılma İşlemleri Ne Zaman Yapılır?

Anadolu Hayat Emelilik iptal işlemleri süresi kişinin talebine göre değişiklik gösterir. Cayma hakkı ile iptal başvurusu yapan kişiler için 10 iş günü iken, cayma hakkı ile başvuru yapmayan kişiler için süreç 20 iş gününü bulabilir.

Anadolu Hayat Emeklilik İptal Para İadesi Nasıl Yapılır?

Anadolu Hayat Emeklilik para iadesi kişinin emeklilik programından ayrılmak istediği süreye göre değişiklik gösterir. Anadolu Hayat emeklilik iptali işlemleri kişinin cayma hakkı kullanıp kullanmama durumuna göre 10 ile 20 iş günü arasında bir sürede hesabına para yatırılması ile son bulur.

İlginizi Çekebilir: Bezmialem Randevu İptal

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu