Nasıl İptal Ederim

Allianz Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Allianz Bireysel Emeklilik İptali yapmak için kişinin cayma hakkına başvurması gereklidir. Allianz Bireysel Emeklilik Sistemi çıkışı yapmak için izlenmesi gereken yol aşağıdaki gibidir:

 • Kişiler bireysel emeklilik sistemin giriş yaptıkları ay dahil olmak üzere giriş yapıldığı andan itibaren ilk 2 aylık süreç içinde cayma hakkı talebinde bulunabilirler.
 • Allianz Sigorta iletişim kanallarından biri aracılığı ile yetkili olan müşteri temsilcisi ile iletişime geçilebilir.
 • Allianz Sigorta bünyesinde çalışmakta olan ve bu işler ile uğraşan yetkili birime yapılacak başvuru ile de iptal süreci başlatılabilir. Bu başvuru için iptal dilekçesi yazılmalıdır. İptali dilekçesinde yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Cayma hakkı süresi yani ilk 2 aylık süreci dolduran kişiler de iptal talebinde bulunabilirler. Bu iptal talebi de yine iletişim kanalları aracılığı ile ya da ilgili birime yapılacak olan dilekçe başvurusu ile yapılabilir.
 • Cayma hakkı süresini doldurduğu halde iptal talebinde bulunan kişiler için, iptal süreci sonunda ödenecek olan kesin tutarı iadesi yaklaşık olarak 20 iş günü sürebilir.
Allianz Bireysel Emeklilik İptali
Allianz Bireysel Emeklilik İptali

Allianz BES Nedir?

Allianz Bireysel Emeklilik Sistemi tanımı kişilerin çalışır durumda iken emeklilik zamanları için yatırım yapmasına olanak sağlayan sistem olarak yapılabilir. Çalışma hayatı boyunca düzenli olarak prim ödemeleri şeklinde ödeme yapılan bu sistem sayesinde kişiler emeklilik dönemleri geldiklerinde yaşam standartlarını koruyarak emeklilik dönemlerinde daha yüksek miktarda aylık düzenli gelir elde edebilirler.

Bireysel emeklilik sistemi uygulamalarında sisteme dahil olunan süre boyunca yatırılan katkı payları ve diğer çeşitli ödemeler uzman kişiler tarafından yönetilerek farklı emeklilik yatırım fonları değerlendirilebilir. Allian Sigorta Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında, devlet tarafından destek de verilir. Bu destek, kişinin yatırdığı katkı payının %25’i miktarda olmak üzere kişinin hesabına yatırılır.

Allianz Bireysel Emeklilik Sistemi de ülkemizde bulunan ve şirket politikasına göre avantajları olan bir bireysel emeklilik sistemidir. Kişinin sistemde kaldığı süre boyunca ödediği para farklı fon türlerine aktarılarak değerlendirilir ve kişi aktif çalışma hayatına son verdikten sonra yani emekli olduktan sonra kişiye ödenerek yaşam standartlarını koruması sağlanır.

İlginizi Çekebilir: İş Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Allianz BES Uygulamasına Kimler Dahil Olabilir?

Allianz Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmak için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması yeterlidir. Üst yaş sınırı aranmamak ile birlikte alt yaş sınır 18 yaştır. Ayrıca herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabii olmayan kişilerin yapacağı bireysel emeklilik sistemi girişi başvuruları da değerlendirilir ve kişinin uygun olması durumunda kabul edilebilir.

Allianz Sigorta Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş yapmak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri 2 farklı seçenek bulunur.

İlk seçenek olarak kişinin isteğine bağlı olarak yapabileceği ve kendi standartları dahilinde ödeme yapacağı bireysel emeklilik programlarıdır.

Diğer bir seçenek ise işverenler tarafından yaptırılması zorunlu olan bireysel emeklilik sistemi türleridir. Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi olarak isimlendirilen bu programa tüm kamu çalışanları ve tüm özel sektör çalışanları dahil edilir. Bu programa giriş yapmak kanunen zorunludur fakat programa devam etme zorunluluğu yoktur.

İlginizi Çekebilir: QNB Finansbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Allianz BES Ürünleri Nelerdir?

Allianz Bireysel Emeklilik Sistemi ürünleri kısaca aşağıdaki gibidir:

 • Bireysel Emeklilik Planı
 • Premium Bireysel Emeklilik Planı
 • Kişiye Özel Bireysel Emeklilik Planı
 • Kişiye Özel Faizsiz Plan

Allianz BES Ayrılma İşlemleri Ne Zaman Yapılır?

Allianz BES iptal işlemleri kişinin talebine göre yapılır. Yani herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Fakat bu işlemde dikkat edilmesi gereken nokta iptal talebinin ne zaman yapıldığıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş yapıldıktan sonraki ilk 2 aylık süre içinde kişiler cayma haklarını kullanarak kolaylık ile çıkış yapabilirler. Bireysel emeklilik programından çıkış talebi Allianz Sigorta yetkilileri tarafından incelenip onay verildikten sonra ilk 10 iş günü için kişinin ödediği prim tutarı kişinin banka hesabına iade edilir. Cayma hakkı için verilen 2 aylık süreyi dolduran kişilerin ödeme almaları ise 20 iş gününe kadar uzayabilir.

Allianz BES İptal Seçenekleri Nelerdir?

Allianz BES iptal seçenekleri aşağıdaki gibidir:

 • 444 09 53 numaralı çağrı merkezi aranarak iptal işlemleri başlatılabilir.
 • Allianz Sigorta resmi internet sitesi aracılığı ile ilgili form doldurularak iptal işlemleri başlatılabilir.
 • Çağrı merkezi ile iletişim kuran kişilerin telefonlarına gelen kısa mesaj ile iptal işlemleri başlatılabilir.

İlginizi Çekebilir: Garanti Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

Allianz BES Para İadesi Nasıl Yapılır?

Allianz BES iptali para iadesi kişinin emeklilik sisteminden çıkmak istediği zamana göre farklılık gösterir. Allianz Bireysel Emeklilik Sistemi kayıt olan kullanıcılar için ilk 2 ay cayma hakkı tanır. Cayma hakkını kullanarak sistemden çıkış yapmak isteyen kişiler 10 gün içinde paralarını geri alabilirler. 2 aylık süreci doldurmuş kişilerin para iadesi almaları ise 20 iş gününü bulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu